Wynagrodzenie

Wynagrodzenie indywidualnie – opłaty za czynności adwokackie wykonane przez Kancelarię w imieniu Klienta ustala umowa, której warunki są negocjowane. Przy ustalaniu opłaty bierze się pod uwagę rodzaj i stopień zawiłości sprawy oraz wymagany nakład pracy adwokata. Podstawę ustalania opłat stanowią stawki minimalne, rozliczane  w oparciu o obowiązujące stawki wynagrodzeń dla adwokatów – rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 22 października 2015 r. w sprawie opłat za czynności adwokackie.

Wynagrodzenie stałe – wysokość wynagrodzenia za poprowadzenie sprawy ustalana jest z góry, w momencie przyjmowania zlecenia, jest ona niezmienna przez cały czas wykonywania zlecenia. System ten stosowany jest w sprawach, w których można w przybliżeniu określić długość ich trwania i przewidywany konieczny nakład pracy

Wynagrodzenie godzinowe –stosowane w przypadku usług prawnych polegających na uczestnictwie w negocjacjach, spotkaniach lub konsultacjach, stanowi iloczyn sumy godzin poświęconych na wykonanie usługi oraz stawki godzinowej ustalanej każdorazowo z Klientem.

Wynagrodzenie za stałą obsługę prawną ( ryczałt miesięczny) –-wynagrodzenie ustalone jest w umowie o stałą obsługę prawną z podmiotami gospodarczymi. Wysokość wynagrodzenia uzależniona jest od specyfiki działalności Klienta oraz Jego potrzeb, ilości, rodzaju i charakteru występujących zagadnień prawnych. Kancelaria oferuje rozwiązania pakietowe, obejmujące stałą, miesięczną, określoną w umowie ilość godzin obsługi prawnej. Wielkość i zakres pakietu ustalana jest indywidualnie z Klientem.

Wynagrodzenie indywidualne połączone z premią od sukcesu (success fee) – stosowane przy prowadzeniu sprawy o dużym stopniu skomplikowania, głównie w postępowaniach sądowych o charakterze spornym lub precedensowym, w szczególności w sprawach odszkodowawczych. Wynagrodzenie ma charakter mieszany – składa się z wynagrodzenia indywidualnego, stałego oraz dodatkowego wynagrodzenia w przypadku pozytywnego zakończenia sprawy.